Frantik - 2007-12-04 19:22:50

Krótki kurs audycji na dwa głosy :D1. Oprogramowanie
Na początek musimy zainstalować na naszym komputerze program, który umożliwi nam prowadzenie rozmów głosowych, a co za tym idzie - tworzenie audycji na dwa głosy. Takich programów jest wiele (Skype, Tlenofon, TeamSpeak). Osobiście używam tego pierwszego i właśnie nim będziemy zajmować się w tym "samouczku". Program pobrać można ze strony www.skype.onet.pl. Po zainstalowaniu, zakładamy konto i logujemy się. Aby wykonać rozmowę głosową, musimy oczywiście posiadać login skype osoby, z którą będziemy rozmawiać. Po dodaniu użytkownika do listy skype, dzwonimy, naciskając zielony przycisk.

2. Konfiguracja oprorgamowania
Podczas nadawania audycji radiowych w ustawieniach dźwięku (nagrywania) zaznaczony jest suwak Stereo Mix. Powoduje on, jak wiemy zablokowanie mikrofonu, który odblokowujemy naciskając któryś z przycisków lock/push to talk w oknie ShoutCasta. Skype jest programem, który automatycznie zmienia to ustawienie, zaznaczając w opcjach ''mikrofon". Aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji podczas audycji w oknie Skype'a wybieramy kolejno:

narzędzia -> opcje -> Audio

W "Audio" ODZNACZAMY "Niech skype dostosuje ustawienia urządzenia dźwiękowego'', po czym wchodzimy w ustawienia dźwięku i ponownie zaznaczamy Stereo Mix. Teraz już nie powinien się samoczynnie odznaczać, aczkolwiek osobiście polecam sprawdzanie przed każdym wejściem na antenę.

Dodatkowo polecam wyłączenie wszelkich dźwięków w Skype. Robimy to wchodząc kolejno w:

narzędzia -> opcje -> dźwięki

I tam zaznaczamy "wyłącz wszystkie dźwięki"

3 Ustawienie ShoutCasta i sama audycja

Gdy chcemy podczas audycji porozmawiać z kimś, bądź też prowadzić całą audycje na dwa głosy, łączymy się z tą osobą poprzez skype oraz łączymy się z serwerem. Aby swobodnie prowadzić audycję na dwa głosy należy koniecznie wyłączyć (zatrzymać) podkład, a następnie podnieść suwak BG music level w zakładce Input, do poziomu przynajmniej -5.
Prowadzenie audycji na dwa głosy z podkładem jest niemożliwe, chyba żeby podkład był nagrany bardzo cicho. Jeśli przez dłuższą chwilę mówi tylko nasz "gość", to najlepiej jest wyłączyć u siebie "lock".

Jeśli nie mamy szybkiego łącza i wysokiej pamięci operacyjnej komputera, to nie polecam utrzymywania połączenia podczas przerw muzycznych. Lepiej się rozłączyć i połączyć ponownie przy ponownym wejściu.

4. Skutki uboczne

Niestety częstym "skutkiem uboczym" audycji na 2 głosy, czy też rozmów przy zaznaczonym "stereo mix" jest nieprzyjemny pogłos (echo tego co mówi) słyszany przez osobę po drugiej stronie. Na szczęście nie idzie on na antenę, ale może dekoncentrować naszego gościa (tylko on go słyszy). Problem ten całkowicie rozwiązały by dwie karty dźwiękowe, bądź mikser, ale jeśli takich możliwości nie mamy, to można próbować opcji takiej:

Nasz gość również ma w ustawieniach zaznaczony mikrofon (nie stereo mix) oraz włączonego winampa/shoutcasta i gdy mówi - naciska "lock". Wszystkie ustawienia ma takie jak my (poza stereo mix), z taką różnicą że tylko my jesteśmy połączeni z serwerem i tylko my puszczamy muzykę.
Ten wariant można zastosować szczególnie wtedy, gdy gościem jest inny prezenter. Gdy gość nie jest obeznany w technice shoutcasta to oczywiscie bezsensem jest tłumaczenie mu wszystkiego (chyba że to przyszły prezenter).

UWAGA Podczas rozmowy, w celu wyeliminowania "echa" NIE MOŻNA zmieniać zaznaczonego "stereo mix" na "mikrofon", nawet tylko na czas rozmowy. Zmiana taka spowoduje, że gość nasz nie będzie słyszany na antenie, a tylko przez nas.

To tyle...uff :D

monique - 2007-12-04 21:15:55

jaki śliczny poradnik - gratuluje

Leath - 2007-12-04 21:40:22

Ja wiem? Ja nie mam tego pogłosu podczas zaznaczonego 'Stereo Mixu'. ^^
Cóż Zeniu, my spełnialiśmy praktycznie wszystkie warunki tego, nie pomyślałeś tylko o tym (od Ciebie szło połączenie na serwer), by zwiększyć głośność wskaźnika BG Music Level. Dlatego pewnie na antenie Ciebie było słychać najlepiej.
Hm, myślę, że minie trochę czasu, nim takie programy jak Skype, czy inne tego typu komunikatory osiągną dobrą jakość rozmów głosowych, poradnik niemniej bardzo dobry i jeśli będziemy się do tego stosować, to takie audycje na pewno się udadzą. ^^

Leath - 2007-12-22 13:46:32

Cóż, ja już prowadziłem audycję wraz z Monique i było dobrze (wiem, to dawno było, ale sobie akurat przypomniałem), mam nadzieję. Przynajmniej Damian opery nie dał. :D Cóż, teraz będę prowadził Rock Listę z Zeniem i miejmy nadzieję, że również będzie ok. ^^

elektryk praca śląskie świnka morska kąpiel andrzejki nad morzem internet dobra szczecińska sklep internetowy walizki zaproszenie-weselne.eu